Zastanawiasz się nad przyszłością swojego dziecka?

Myślenie o przyszłości

Pewnie nie raz myślisz w jakich czasach przyjdzie mu żyć? Nie jest lekko pokonywać trudności dnia codziennego. Ale wiem jedno: odpowiednio przygotowane dziecko do życia będzie łatwiej radziło sobie z trudnościami kiedy już dorośnie.

Niezauważalna edukacja

W kieleckim Klubiku Montessori i innych tego typu placówkach, w których dzieci nauczane są zgodnie z metodą Marii Montessori trudno mówić o zaniżaniu programu nauczania. Dzieci rowijają się i uczą dzięki zabawie: same decydują z jaką pomocą chcą pracować. Nierzadko starsze dzieci, same, kiedy przyjdzie na to czas, sięgają po literki. Sześcioletnia Zosia układa z nich wyrazy na tablicy w trzy linie. Jej koleżanka Basia (6 lat) z duszą artysty maluje farbami piękne kwiatki. W pracę Basi, w niezauważalny dla niej sposób, włączona jest matematyka kiedy to skrupulatnie przelicza namalowane płatki kwiatków. Mishel (4 lata) pracuje nad swoja zręcznością i przelewa wodę ze szklanych dzbanków, ćwicząc w ten sposób swoją cierpliwość i systematyczność. Kuba, ze zmysłem małego budowniczego, układa fortecę z brązowych schodów, różowej wieży i wrzecion.

Nauka samodzielności

Każde dziecko pracuje samodzielnie z jedną pomocą dydaktyczną po uprzednim wprowadzeniu przez nauczyciela. Często dzieci same sobie chcą pomagać.
Nie ma rywalizacji, bo każde z nich robi co innego, bo każde z nich jest indywiduum które kształci swoją osobowość. Rywalizacja jest wtedy jak wszyscy muszą robić to samo. A w życiu dorosłym takie zachowania są obecne dopiero w placówkach nauczanych metodą Herbartowską czyli tradycyjną, na studiach czy w pracy. Ale to długa droga zanim nasze dzieci wydorośleją. I dlatego należy zbudować w nich poczucie, że są ważne, samodzielne, gotowe poradzić sobie z każdym problemem.

Rezultaty

A oto inny przykład: Sześciletnia Julia jest w I klasie szkoły podstawowej. Biegle czyta, świetnie pisze i rysuje. W szkole nie ma żadnych problemów w nauce. Nie przeżywa traum i nie blokuje się przed nowymi zadaniami szkolnymi. Od trzech lat uczona w metodzie Montessori we własnym tempie przyswajała wiedzę z różnych dziedzin nauki.
Jej obecny sukces jest skutkiem zdobywania przez nią wiedzy w tak zwanych fazach wrażliwych dziecka. Faza wrażliwa w ujęciu Marii Montessori to nic innego jak chwila, w której dziecko wykazuje duże zainteresowanie pewnymi rzeczami z jego otoczenia. Jeśli towarzyszyć mu będzie tzw. polaryzacja uwagi to będzie się uczyć bardzo efektownie poprzez ciągłe powtarzanie. W ten sposób uczy się bez żadnego wysiłku. Bo to ono decyduje jak i kiedy się uczy. Sukces murowany.

Dlaczego jest to możliwe?

Pamiętajmy jednak, że mimo pięknego rozwoju intelektualnego ono w dalszym ciągu jest 6-cio letnim dzieckim, którego rozwój emocjonalny może być na innym poziomie.
Dlatego w placówkach Montessori dziecko nie może być narażone na stres, ciągłą obserwację i ocenę kolegów czy koleżanek z grupy. Nie można mu dawać do zrozumienia, że z czymś nie nadąża. Ono samo we właściwym dla siebie tempie będzie się rozwijało. Gdy do tego dodamy wsparcie i opiekę rodziców rozumiejących założenia pedagogiki Montessori, powodzenie w łatwym, bezstresowym przyswajaniu wiedzy jest gwarantowane.

Kiedy postępujemy w ten sposób to nie będzie mowy o zaniżaniu programu nauczania, nie będziemy jako rodzice skazani na plany „równania do najniższego”, które dla dzieci w wieku przedszkolnym funduje nam Ministrestwo. Jeśli dziecko nie wykazuje chęci do nauki, to jest to zrozumiałałe ale jeśli chce się uczyć a nie może, to jest to już problem.

~ Mama Julii


sty 20, 2012 | Category: Ciekawostki, Inne | Comments: 5

 

5 Responses to “Zastanawiasz się nad przyszłością swojego dziecka?”


 1. Monika pisze:

  Mamą nie jestem, ale chyba mogę polecić metodę, bo widziałam naoczne efekty w postaci rzeczonej Julii:)

 2. Gorąco polecam zajęcia w klubiku. Dzieci mają zapewnioną świetną opiekę a także dostęp do specjalistycznych pomocy dydaktycznych, z którymi bardzo chętnie pracują. Jeszcze raz polecam, naprawdę warto.


 3. Marzena pisze:

  Super, że jest taka placówka w CK :) To pierwsza w Kielcach i jedna z nielicznych w województwie, która stosuje godną polecenia metodę nauczania Marii Montessori cieszącą się powodzeniem w wielu krajach.


  • Ania pisze:

   Czy zajęcia w Klubiku dostosowane są do dzieci z kłopotami szkolnymi? Czy przyjmujecie Państwo takie dzieci?

   • Oczywiście, tak. Wcześniej jednak prosiłabym o bardziej szczegółowe informacje i spotkanie w Klubiku.
    Pierwsze zajęcia wprowadzające są bezpłatne.

    Ważne jest też, żeby dziecko nie czuło się zmuszane, bo na wstępie nie będzie chciało zapoznawać się z pomocami.


Leave a Reply




bottom